Rostlinku stévie můžeme http://www.kolakundrata.cz/vyrobci snadno v květinářství přehlédnout. Na první pohled na ní nenajdete nic výjimečného a její cesta až do našich domácností byla plná překážek, protože výrobci klasického cukru a umělých sladidel si své místo v průmyslu drží už staletí poměrně silně. Rostlina má drobné zelené lístky a jemné úbory bílých květů. Původně šlo o jednoletou rostlinu, ale účelovým šlechtěním se zařadila mezi víceleté.
Stévie je jako přirozené sladidlo na rozdíl od cukru téměř nekalorická, neškodí našemu chrupu a může poskytnout diabetikům zdravou možnost slazení. Průkopníky ve využití stévie byli už divoké kmeny v Paraguayi a Brazílii, kde ji kromě slazení využívali i léčebně, na pálení žáhy, cukrovku a jako ústní vodu.
Poté, co byla v naší době zpochybněna některá umělá sladidla, protože můžou mít škodlivý vliv na naše zdraví a ovlivňovat vznik karcinogenů, stévie se začíná pomalu prosazovat i v průmyslovém použití. Významný krok provedli Japonci, kde už extrakt se stévie zaujímá na trhu s umělými sladidly 40 % a i světoznámá firma na výrobu nealkoholických nápojů se rozhodla tuto rostlinu použít pro svou výrobu.
Předběžné studie se zajímají o pozitivní vliv stévie na lidi s vysokým tlakem a s cukrovkou. Léčebné účinky jsou stále v procesu zkoumání a dokazování.
Stévie byla jako sladidlo schválená pro EU v roce 2011 a lze ji koupit nejen v květináči, ale i zpracovanou do tablet, prášku a kapek, což usnadňuje a rozšiřuje možnosti použití.
I přes neustále přicházející námitky, že látky obsažené v rostlině můžou mít i negativní vliv na lidský organismus a přes zmatené povolování a zakazování prodeje či tápání, kam vlastně stévii zařadit, zda je to lék, potravinový doplněk nebo sladidlo, si tato rostlina a produkty na bázi stévie získávají stále více spokojených uživatelů a v mnoha domácnostech ji najdete za oknem či ve skleníku a pro snadnější použití i ve zpracované formě z rostlin v BIO kvalitě.