Líbají se lidé na celém světě, mladí i staří, na tvář, ústa i nos, rezervovaně i vášnivě. Polibek je projevení náklonnosti k určité osobě. Jsou velké rozdíly mezi jednotlivými druhy polibků, ale jedno mají společné – pozitivní účinky na naše tělo. Odbourávají totiž stres, zlepšují náš zdravotní stav a dokonce prodlužují život. A život bez polibku je životem ve smutku.
Nejstarší zmínka o polibku pochází z Indie z více než 3 500 let staré básně. Dnes polibek nevnímáme pouze jako lidský projev náklonnosti, a podobné chování bylo dokonce pozorováno i u zvířat (savců, ptáků i hmyzu).
Ženy vnímají polibky jinak než muži
Ženy vnímají líbání nejčastěji jako součást partnerské náklonnosti, mazlení a utužování vztahu. Muži k němu přistupují spíše jako k něčemu, co partnerku vzruší a připraví na erotické hrátky. Pro ženy i muže je líbání velmi příjemné a pro partnerský vztah přínosné.
Každý nemá líbání rád
Ne každý má pozitivní vztah k polibkům. Někdo se od polibků zdržuje z důvodu, že se bojí bacilů a nákazy, někteří se zase můžou bát, že se jim rozmaže make-up a pečlivé líčení.
Pozitivní účinky líbání
ü Při líbání zapojujete snad všechny smysly, které máte – chuť, čich, sluch, hmat i oči, které přivíráte. Zapojujete ale také až 34 obličejových svalů, což působí proti vzniku vrásek a dokonce spalujete kalorie.
ü Líbání navozuje pocit štěstí.
ü Polibky zahánějí stres.
ü Líbání prodlužuje život, protože se při něm cítíme šťastní. A pokud se cítíme dobře, žijeme déle.
Co nevíte o polibku
· Při polibku většina lidí naklání hlavu napravo.
· Průměrný polibek trvá 12 sekund.
· Líbání zastavuje škytavku.
· Při líbání se zrychluje dech, takže se člověk nadechne místo dvacetkrát až šedesátkrát za minutu, díky čemuž má zvýšený přísun kyslíku.
· Dokonce existuje Světový den líbání, který připadá na 5. února.