Najít zkušeného odborníka, který vám sedne není jednoduché. Ale nebojte se, poradíme vám, jak na to.
1) kdo je kdo
Psychiatr – jako lékař může předepisovat léky (antidepresiva) a specializuje se na vážnější onemocnění a duševní poruchy.
Psycholog – vystudoval obor psychologie.
Psychoterapeut – má za sebou terapeutický výcvik a odpovídající vzdělání.
2) Soukromý versus klinický
Klinického terapeuta vám doporučí praktický lékař, jestliže trpíte úzkostmi nebo depresemi. Je plně hrazen zdravotní pojišťovnou, ovšem nevýhoda je delší čekací doba. Kdežto soukromého psychoterapeuta si uhradíte a také hledáte zcela sami.
3) výběr podle referencí
Určitě stojí za to pozeptat se u známých, jaké oni mají zkušenosti. Ale vždy mějte na paměti, že každému sedne jiný typ člověka i způsob terapie. Navíc známí mohli řešit úplně jiný typ problému, než který trápí vás.
4) zjistěte, jaké má váš potencionální terapeut vzdělání
Ujistěte se, jakými výcviky váš terapeut prošel a zeptejte se, jaké je jeho zaměření. Pokud terapeut nemá žádné odpovídající vzdělání ani výcvik, nejde o terapeuta.
5) Co vás trápí
Terapeuta také vybírejte podle toho, co vás trápí, jaký je váš problém (například partnerské vztahy). Specializuje se na něj potencionální terapeut? Zjistěte si reference a praxi.
6) Podle ceny
Otázku peněz řeší téměř každý. Jedno sezení stojí zhruba od 400Kč do 2000Kč. Vybírejte podle svých možností a podle toho, kolik návštěv budete potřebovat. Myslete na to, že neplatí: dražší terapeut = lepší terapeut a levější terapeut = horší terapeut.
7) Musíte si sednout
Pokud už máte terapeuta vybraného, ještě si o něm zjistěte co nejvíce informací. Prostudujte si i jeho texty na webu a pozorujte, jak na vás působí. Je důležité, abyste k němu měli důvěru a věřili mu.
8) Jít do toho nebo ne?
Máte vybráno, ale stále váháte? Doporučujeme se na sezení objednat, nebojte se první sezení vás k ničemu nezavazuje.