Hned začátkem jedno varování. Až tyto řádky dočtete, počítejte s tím, že chuti na ni se hned tak nezbavíte! Připravte si tu vaši oblíbenou!
Božské kakaové boby
Strom, kterému vděčíme za kakaové boby se jmenuje Theobroma cacao, přeloženo tento název zní“pokrm bohů“. Pokud se z bobů vyrobí kakao a z něj čokoláda, je to pravdivý název, co říkáte? Strom dorůstá do výšky 10 metrů. Přímo na větvích i kmeni pak najdeme květy a později plody – kakaové boby. Jsou to oválná semena uložená v asi 20 centimetrů dlouhém lusku. Zajímavé a zároveň smutné je, že na stromě dozraje přibližně jen 5 procent plodů. Z těch pak vyrábíme kakao. Kakao té nejvyšší kvality se označuje Fino de Aroma. U nás vyrábí čokoládu z tohoto kakaa čokoládovna Carla.
Kakaové boby místo peněz
Mayové a Aztékové si kakaových bobů považovali tak, že je používali jako platidlo. Tak například otroka si prý mohli koupit za 100 kousků těchto bobů!
Švýcaři vedou
První čokoládu vyrobili před více než 130 lety Švýcaři. Ve Švýcarsku se jí také nejvíce sní. Informují nás o tom dlouhodobé statistiky. Na jednoho obyvatele je to asi 12 kilogramů čokolády ročně.
Nejdražší tyčinka čokolády
Tou nejdražší čokoládovou tyčinkou má být stoletá tyčinka „Cadbury“. Je v originálním balení a byla v roce 2001 vydražena za 687 dolarů. Údajně si ji vzal na expedici do Antarktidy kapitán Robert Scott. Jak na ni mohl zapomenout a nesníst ji? To zdroje neuvádí.
Nejtěžší čokoláda
Největší čokoládu vyrobili arménští cukráři. Je z kakaových bobů z Ghany. Váží 4395 kilogramů a je velká 280 x 570 centimetrů.
Hotel z čokolády
A závěrem něco pro cestovatele. Až budete v Itálii, určitě navštivte čokoládový hotel. Ne, že by byl z čokolády celý postaven, ale je jí zcela zasvěcen. Každé patro je pojmenováno jako některý druh čokolády. Tvar čokolád mají i hotelové klíče. No a v místní restauraci vás čeká bohatá čokoládová nabídka!