Je pochopitelné, že majitelé bytů v paneláku by měli mít také možnost rozhodovat o tom, co se bude dít ve společných prostorách, případně o věcech, které zasáhnou všechny obyvatele, jako například zateplování či oprava nebo výměna výtahu. Toto platilo již dříve, a je to také důvod, proč vznikla bytová družstva. Ta jsou však dnes již poněkud zastaralá, i když jich několik ještě najdeme. Z valné většiny je však nahradila společenství vlastníků jednotek. I ta však mají podobný cíl – rozhodovat o společných záležitostech.
To je také důvod, proč se pořádají pravidelné schůze svj. Na nich se obvykle proberou aktuální problémy, které je potřeba vyřešit, a také stav financí ve fondu oprav. Následně se hlasováním rozhoduje o daných záležitostech. Zde je však potřeba říci, že až na velmi, velmi řídké výjimky není účast na těchto schůzích povinná. A to je i důvod, proč na ni část lidí nechodí. Přijde jim to jako ztráta času – koneckonců je příliš nezajímá, jak se rozhodne. Je však tento přístup správný? Nikoliv.
Pravdou je, že by nás rozhodně mělo zajímat, co se bude s místem, které je naším domovem, dít. Zvláště pokud se můžete na rozhodování o těchto věcech podílet. Navíc je zde možnost ještě před hlasováním vznést k dané záležitosti své námitky a připomínky, a tím i ovlivnit hlasování ostatních. Díky tomu můžeme úplně změnit výsledek.
I pokud nás však daná záležitost příliš nezajímá, je nutné si uvědomit, že i my přispíváme do fondu oprav, ze kterého se veškeré tyto opravy a úpravy platí. To je samozřejmě v pořádku, avšak nás by rozhodně mělo zajímat, jak budou naše peníze použity. Přeci jen jsme těžce pracovali, abychom je vydělali, a tak nechceme, aby byly použity na něco, s čím nesouhlasíme.
Je tedy jasně vidět, že se rozhodně vyplatí na tyto schůze chodit. Možná mohou být nudné a mnohé z nich nikam nevedou, avšak stále se na nich může rozhodovat o poměrně důležitých věcech. A je rozhodně dobré být u toho.