Je to vidět skoro na každé druhé zahradě. Spousta trávníku, který majitelé sekají snad nonstop a nedej bože aby přerostl přes dva, tři centimetry. Sem tam nějaký záhonek s kytičkami, bohatě obsypanými mulčovací kůrou. A jinak nic. Zahrada nepůsobí sice nijak neudržovaně, ale svůj potenciál má krutě nevyužitý.
Přitom, zahrada nabízí tolik funkcí. Užitkovou, oddechovou, okrasnou, herní pro děti i dospělé. Málokterý majitel však v zahradě využije alespoň funkce dvě. Přitom nic nebrání tomu, využít zahradu opravdu maximálně.
Chcete se o to pokusit? Není to nic složitého. Začněte tím, že si uvědomíte, co od své zahrady vůbec očekáváte. Budete pěstovat ovoce, zeleninu? Nebo chcete pěstovat jen kytičky? Pro obojí budete potřebovat určité zázemí. Pro pěstování ovoce a zeleniny jistě bude větší. Na zahradu byste měli umístit i zahradní domek. Nářadí, hnojiva či další propriety pro pěstování čehokoliv uskladníte tam, kde patří, a nebudete muset využívat dílnu či garáž.
Než začnete s přestavbou zahrady, udělejte si její nákres. Čím přesnější bude, tím lépe. Nejlíp je, udělat si jen obrys parcely se zakreslení domu a dalších pevných staveb, které v areálu zahrady jsou. Ten si namnožte a pak si vezměte pastelky a malujte si co a jak byste chtěli na zahradě mít.
Pokud nebydlíte sami, přizvěte do plánování i ostatní uživatele domu. Včetně dětí. Budou mít pocit, že se účastní něčeho důležitého (v tom budou mít pravdu) a zvedne jim to sebevědomí.
Postupně zakreslujte rozmístění zahradních částí. Užitkový úsek umístěte mimo centrální část. Pohled na záhony s pažitkou, cibulí a česnekem není zrovna tím, co by mělo lahodit oku. Trochu stranou může být i dětské hřiště. Pokud ale máte malé děti, musí být přesto na něj dobrý výhled. A pak už umísťujte záhony, stromy a keře. Berte na vědomí barvu květů i výšku. Květy kombinujte s dominantními vzrostlými travami.