Proč utrácet poměrně velké peníze za nějaké kurzy přežití, když si můžete tyto schopnosti natrénovat zadarmo a navíc se stát vzorem pro vaše děti. Budou sice asi zpočátku trochu brblat, protože jim zakážete mobil, ale určitě je tato hra nakonec pohltí.
Mám pro vás několik rad. Za prvé. Nepostupujte násilně. Nesnažte se vymodelovat nějakou situaci, kdy někde, uprostřed hor jakoby zabloudíte s autem a budete simulovat jeho poruchu. Slabší povahy, a ty nemusí být jen mezi dětmi, by mohly zažít, s blížící se nocí, návaly hysterie.
Raději vše připravte doma. Vysvětlete rodině, že chystáte zajímavý výlet s programem a zkuste všechny účastníky zevrubně instruovat o tom, co je bude čekat a co se od nich bude očekávat. Můžete tvrdit, že jde o novou formu hry. To že je přitom připravujete na možné životní situace, jim raději nezdůrazňujte.
Připravte základní vybavení. Spacáky, nějaké podložky na spaní, vařič, sekerku, pilku, lopatku, plachtu, nádoby na vodu. Nakupte těch propriet na hromadu více. Pak nad tou hromadou diskutujte o tom, co vás čeká, a postupně vylučujte věci, o kterých si většinově myslíte, že se bez nich obejdete. Dejte i na názor svých dětí.
Věci, které zůstaly na hromadě, rozdělte do jednotlivých zavazadel s ohledem na to, kdo je ponese. Nejsilnější ve skupině nese nejvíc, nejspolehlivější zase nese věci, které jsou nejdůležitější. Může to být jídlo anebo občerstvení, které padne při postupu k cíli.
Každého účastníka vybavte nějakým signálním zařízením. Třeba píšťalkou. V případě, že se někde zatoulá, se snadněji najde, bude-li na ni pískat.
Při příchodu na vytypované místo rozdělte role účastníků. Je nesmysl, aby všichni dělali jedno. Stan postaví klidně jeden člověk, případně dvě děti. Přípravu dřeva na oheň zvládnou i děti, ale pozor aby se vám do své role nevložily tak, že je po zbytek akce budete hledat.
Vše mějte předem promyšlené. Udržujte ducha týmu a neustále všechny něčím zaměstnávejte. Nečinnost vyvolává nudu a nuda je hlavní nebezpečí pobytu v přírodě.