Bolest při močení je nejen velmi bolestivá, ale i nepříjemná a u postižené osoby dochází i k sociálnímu omezení, neboť není již možné naplno prožívat veškeré společenské události. Při tomto onemocnění se objevuje potřeba častějšího močení a objevuje se bolest nejen při močení, ale i např. svědění genitálu. Jistě si všichni dokážeme představit, jak může být svědění nepříjemné ve společnosti jiných lidí.
Tyto komplikace můžou vznikat z různých důvodů. Jednou z nejčastěji postiženou skupinou jsou ženy. Jejich kratší močová trubice dává více možnosti bakteriím proniknout dále do měchýře. Jedním z nejčastějších důvodů je nastydnutí, k čemuž paradoxně může dojít v létě ve velkém teple, kdy se déle zdržujeme v mokrých plavkách, stejně tak při večerním koupání, kdy voda se nám zdá teplá, ale přece jen je venku chladněji. Podobné problémy způsobuje sezení na studené podlaze.
Zánět může vzniknout i při styku, extrémních teplotách a nevhodném spodním prádle, špatné hygieně, a co je obecně méně známo, tak při nedostatečném pitném režimu, což za všech těchto okolností jasně vyplývá, ve kterém ročním období se lidé nejčastěji setkávají s těmito obtížemi.
Tedy jako prevence je vhodné dostatečně pít, oblékat se přiměřeně počasí, snažit se co nejvíce zamezit prochladnutí a dodržovat hygienická doporučení. Někdy však ani dodržování doporučení nedostačuje, a to v případech, kdy se jedná o chronický zánět.
Jako první pomoc při obtížích je nejrychlejší a nejúčinnější řešení vyhledat lékaře, který doporučí léčebné kroky a předepíše odpovídající léčivo. Mezi alternativní možnosti patří rozhodně brusinky, ať již jako sušené nebo v podobě šťávy, které mají velice pozitivní přínos pro močový měchýř. Dále jsou vhodné bylinné čaje, které jsou i v lékárnách již namíchané pro konkrétní problematiku. Je důležité problém zastihnout včas, aby nedošlo při neléčení k větším komplikacím, kterým jsme mohli zamezit včasnou léčbou.