Pergoly odjakživa slouží jako prodloužený obytný prostor, mnohdy zkrášlený okrasnými či užitkovými rostlinami. Kombinace dřevěných trámků masivní pergolové konstrukce a dřevěného zahradního nábytku plní i funkci estetickou. Pod pergolou můžete ovšem zapojit i tvůrčí úsilí a pustit se do práce.
Číst oblíbenou knížku či časopis – psychologický efekt pomyslného „něco“ nad hlavou dělá hodně. Umocňuje pocit bezpečí a zázemí, a to platí i pro stany nebo slunečníky. Pergola je ke všemu masivnější konstrukce, která navozuje dojem jakéhosi přístřešku či obydlí. Kniha nebo časopisy vás pak mohou inspirovat k nějakému nápadu a ten můžete realizovat právě v těchto místech.
Pracovat na PC – když se na trhu objevily první počítače typu PC, tedy Personal Computer, šlo o velké krabice s malým výkonem, a přesto za ně lidé na počátku 90. let byli ochotni zaplatit téměř sto tisíc korun. Byla to zvláštní doba, kdy počítač s velkým CRT monitorem byl ryze synonymem pracovního stolu v kanceláři. Dnes pořídíte za pár tisícovek netbook či tablet, s nímž se můžete pohodlně posadit i pod pergolu, a odtud provozovat pracovní činnost tak dlouho, jak se vám zachce. Práce pod pergolou je zábavnější a mnohdy i konstruktivnější, blízkost zahrady dělá hodně, zejména kvůli vyzařované energii z okolních rostlin, keřů a stromů.
Pracovat manuálně – venkovní prostředí kryté pergolou u domu je velkou výzvou i pro tvořivě nadané osobnosti. Švadlenky tu mohou provozovat svou činnost bez větších obtíží, můžete tu tkát, navlékat korále, vyšívat, vyřezávat a soustružit výrobky ze dřeva, vystřihovat a sestavovat modely z papíru, malovat obrazy, modelovat sochy, vytvářet keramiku na hrnčířském kruhu, přesazovat rostliny, hrát si s dětmi se stavebnicemi, skládat puzzle, zkrátka co člověk, to klenotnice nápadů dle vlastní invence a intuice.