Jedním ze snů, které má asi každý člověk, je mít vlastní bydlení, ať už se jedná o dům nebo byt. Bohužel víme, jak vysoká cena nemovitostí je. Pro naprostou většinu populace se jedná o něco nedosažitelného, pokud jim tedy rodiče prakticky již od narození nějakou formou na tento účel nespoří peníze. A je jedno, zda využijí některého z mnoha stavebních spoření či zda ukládají peníze někam do trezoru.
Pokud však nemáte nutnou částku po ruce, pak může být řešením hypotéka. Jedná se o účelovou půjčku, určenou na koupi či rekonstrukci předem dané nemovitosti. Poskytují jí jak banky, tak nebankovní subjekty a je jí poměrně velké množství typů. A přicházejí stále nové.
Ovšem v zahraničí nalezneme i takové, které se od našich poměrně dost liší. Ve filmech jsou často řešeny takzvané americké hypotéky. Ty najdeme obvykle ve filmech ze Spojených států Amerických, kde se také tento model nejčastěji používá ve skutečnosti. Jak se liší od toho, který známe od nás?
Předně jsou zde poněkud jiná pravidla. Za prvé, není zde potřeba ručitel. To je něco, co u nás běžně nenajdete. Dále se neklade takový důraz na to, aby měl člověk dostatečný příjem a aby nebyl zapsán v registru dlužníků. Jistě, někdy se prověřuje, avšak tato prověrka není tak důkladná, jak jsme u nás zvyklí.
Zní to vše dobře, že? Samozřejmě je tu také háček. Tím je především fakt, že ručíte danou nemovitostí. Ta je až do úplného zaplacení celé dlužné částky, včetně všech úroků a poplatků, majetkem firmy, která vám peníze poskytla.
Je samozřejmé, že daný dům či byt můžete stále plně užívat, avšak je třeba počítat s tím, že třeba v případě stěhování mohou nastat problémy.
Nakonec tedy zbývá otázka, zda je tento typ dostupný i u nás. A s potěšením mohu říci, že v současné době ano. Existuje několik firem, které jej poskytují. Pokud vás tedy zaujal, není co řešit.