Dnešní čtyřicátníci a mladší ročníky mají do důchodového věku přeci jen ještě hodně daleko, ale on čas letí a štěstí přeje připraveným. Spoléhat na důchod vyplácený státem sice můžete, ale určitě nepůjde o žádnou převratnou částku. A tak je na čase zamyslet se nad tím, jak si udělat nějakou tu finanční rezervu a k důchodu si tak něco přilepšit.
Důchod by měl být hlavně o zaslouženém odpočinku po letech práce a člověk by měl z penze i důstojně vyžít. Proto je dobré o své budoucnosti, tedy podzimu života, přemýšlet v dostatečném předstihu.
Způsobů, jak si přilepšit, je řada. Můžete si přivydělat na částečný úvazek nebo brigádně, nebo můžete mít vedlejší zdroj příjmu z pronajaté nemovitosti apod. Pokud máte naspořenou dostatečnou finanční částku, můžete ji výhodně zhodnotit a takto vydělané peníze pak použít jako přilepšení.
Jestliže víte, že nebude danou částku potřebovat v následujících několika letech, můžete zvolit dlouhodobý vklad. Investovat můžete různými způsoby, existují podílové fondy, dluhopisy nebo spořící účty. Vše má svoje pro a proti, u rizikovějších forem investování máte šanci dosáhnout většího zisku, u méně rizikovějších zase naopak vyděláte méně. Ideální je kombinace několika druhů investic. Není dobré dát veškeré našetřené peníze do jednoho fondu, nebo je mít několik let vázané na jednom účtu.
Spořící účty mají nižší úrok, ten se může pohybovat kolem dvou procent. Výhodou je, že peníze máte kdykoliv k dispozici, v jejich získání vám nebrání žádná vinkulace. Samozřejmě nemůže nikdo předem vědět, jak si bude stát daný peněžní ústav za pět, deset, patnáct nebo dokonce dvacet let. Proto je dobré sledovat, jak si stojí a stejně tak mít i přehled o tom, jaký je pohyb úrokových sazeb.
Hlavní je, abyste do všeho šli s rozvahou a vše si řádně promysleli. Přeci jen jde o vaše peníze a o vaši budoucnost.